Povodom izjave predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljka Čubrilovića, u kojoj upozorava bh. institucije da nikada neće pristati na ukidanje Dana RS, ukoliko bi neko donio odluku o tome, Emir Zlatar, član Predsjedništva Socijaldemokratske partije BiH, podsjeća da je takva izjava krivično kažnjiva, te dovoljan pravni osnov da se, po službenoj dužnosti, pokrene krivična prijava protiv Čubrilovića od strane Tužilaštva BiH.
„Kako izjave Čubrilovića, a nedavno i predsjednika RS i SNSD-a Milorada Dodika, direktno destabiliziraju i ugrožavaju suverenitet i integritet BiH, kao i njene institucije, očekujem promptnu reakciju Tužilaštva BiH, kako bi se spriječile sve moguće negativnosti i problemi, koji se očigledno žele izazvati u narednom periodu.
Ustavni sud BiH tek treba da se izjasni po zahtjevu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH za ocjenu ustavnosti pojedinih članova Zakona o praznicima RS-a, kojima se 9. januar utvrđuje kao Dan RS, a predsjednik NSRS, očigledno s određenom namjerom i planom, unaprijed izjavljuje da neće prihvatiti nikakvu odluku Suda BIH, što je po članu 239. Krivičnog zakona BIH krivično djelo.
Jasno je i Čubriloviću i Dodiku i svim njihovim „političkim saborcima“ da je 9. januar neodrživ kao Dan RS, jer je RS legitimiran u Daytonu decembra 1995. godine i to Anexom IV – Ustavom BIH, a uspostava Srpske Republike BiH, a kasnije RS-a, utemeljena je protivno tada važećem Ustavu SRBIH (RBIH), pa je sasvim jasno da 9. januar ne može, niti po jednom pravnom osnovu biti praznik RS.
Taj datum može biti, i jeste u bh. historiji, ubilježen kao antiustavni čin, nakon čega su u ime „srpskog naroda“ počinjeni najstrašniji zločini protiv čovječnosti i međunarodnog prava, uključujući i onaj najteži – zločin genocida u Srebrenici.
Članom 239. Krivičnog zakona BiH u poglavlju „Neizvršenje odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH ili Doma za ljudska prava“, propisano je:
„Službena osoba u institucijama BiH, institucijama entiteta ili institucijama Brčko Distrikta BiH, koja odbije da izvrši konačnu i izvršnu odluku Ustavnog suda BiH, Suda BiH ili Doma za ljudska prava, ili sprječava da se takva odluka izvrši, ili na drugi način onemogućava njeno izvršenje, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.„
Zbog svega navedenog očekujem od Tužilaštva BIH da hitno reagira, po službenoj dužnosti, kako bi se preventivno djelovalo, radi stabilizacije, napretka i boljitka svih naroda i građana u BiH“, smatra Zlatar.