U organizaciji Foruma žena OO SDP Vogošća sinoć je održan okrugli sto „Podijelimo odgovornost ravnopravno“. Riječ je o Inicijativi koju su pokrenuli/e muškarci i žene iz civilnog društva, politike, akademske zajednice, međunarodnih organizacija i medija s ciljem stvaranja pretpostavki koje bi omogućile veće prisustvo manje zastupljenog spola u zakonodavnim tijelima u BIH.
Inicijativu je prisutnima prezentirala Besima Borić, članica Predsjedništva SDP BiH i dugogodišnja borkinja za rodnu ravnopravnost. Cilj inicijative je stvaranje pretpostavki koje bi omogućile veće prisustvo manje zastupljenog spola u zakonodavnim tijelima u BiH. Činjenica je da je uvođenje kvote za manje zastupljeni spol (čitaj žene) od 30, pa kasnije i 40%, stvorilo solidne pretpostavke za veće učešće žena i na kandidatskim listama kao i ukupno u političkom životu, ali je, takođe, i činjenica da taj zacrtani procenat nikada nije doživio svoje puno ostvarenje u smislu 40% i izabranih u parlamente.
Imajući u vidu činjenicu da je u nekoliko navrata posljednjih petnaestak godina bilo pokušaja umanjenja kvote i njenih efekata, kao i stalnih osporavanja, inicijativa je pokrenuta kako bi se osiguralo ravnopravno učešće muškaraca i žena u političkom životu u BIH. Inicijativom su artikulirani sljedeći zahtjevi:
- Izmjena na osnovu koje bi se sa kompenzacione liste popunio nedostajući broj izabranih žena od minimalno 40%
- Očuvanje rodne kvote i njeno povećanje na 50%, uz princip naizmjeničnog redoslijeda kandidata i kandidatkinja
Ovakav prijedlog bi svakako doveo do ostvarenja politike ravnopravnosti i ravnomjerne zastupljenosti žena i muškaraca, a za šta se i deklarativno, a i u svojim stranačkim dokumentima opredijelio najveći broj političkih subjekata u BIH. Ovakvim prijedlogom dopune izabranih osoba manje zastupljenog spola sa stranačkih kompenzacionih listi se ne mijenja izborna volja glasača i glasačica niti se remeti redoslijed izabranih i njihovi glasovi, a obezbjeđuje se i strankama da ostvare svoja politička opredjeljenja i omoguće dostizanje cilja od 40% izabranih osoba manje zastupljenog spola.