Danas je održana IX redovna sjednica Skupštine Srednjobosanskog kantona na kojoj se, prvenstveno, raspravljalo o Budžetu Srednjobosanskog kantona za 2024.godinu. Budžet je i usvojila skupštinska većina, ali je evidentno da su neki problemi, koji se provlače već dugi niz godina i na koje zastupnici SDP BiH uporno ukazuju, ostali isti.
U prvom redu tu je problem netransparentnog dijeljenja budžetskih sredstava prvenstveno kroz Ministarstvo prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova, na čijem čelu je ministar Amir Šečibović. Iako na to federalni revizori godinama upozoravaju ističući nezakonito trošenje sredstava, ovo Ministarstvo je već dugo vremena SDA stranački bankomat za finansiranje izbora. Netransparentno, neučinkovito i bez bilo kakvih kriterija godinama se krčme budžetske pare na pojedince, preduzeća i udruženja bliska Šečiboviću i SDA isključivo u svrhu održavanja SDA na vlasti i nagrađivanja stranačkih poslušnika, rodbine i prijatelja.
Šta više, budžet za narednu godinu, koja je sasvim slučajno i izborna, predviđa čak 5.255.000 KM za poticaj povratku izbjeglica, obnovi i razvoju, što je više nego duplo u odnosu na 2022.godinu, a što je posebno interesantno, za 755.000 KM više nego što je i samo Ministarstvo tražilo, odnosno za čak 1.755.000 KM više u odnosu koliko je Ministarstvo finansija SBK smatralo da bi budžet za ovu stavku trebao iznositi. Podrška povratku nije sporna, ali skoro 30 godina nakon rata, ona je iz godine u godinu sve veća, a da ne govorimo da se troši na pojedince i udruženja koji uopće nisu povratnici niti zastupaju povratničku populaciju o čemu su mediji u prošloj godini često pisali.
Klub zastupnika SDP BiH u Skupštini SBK/KSB, uz podršku zastupnika Naroda i pravde i HDZ 1990, smatra da je ova sredstva trebalo kvalitetnije rasporediti i pomoći svim građanima Srednjobosanskog kantona, a ne samo članovima SDA, njihovoj rodbini i prijateljima. Od ovih sredstava mogli su se plaćanja tzv. zdravstvenih markica osloboditi svi građani kantona i znatno unaprijediti zdravstvena zaštita svih građana. Od ovih sredstava mogli su svi penzioneri Srednjobosanskog kantona sa minimalnom penzijom jednokratno dobiti po 200 KM pomoći. Od ovih sredstava su sve socijalno ugrožene porodice na nivou Srednjobosanskog kantona dobiti jednokratnu pomoć od najmanje 500 KM. Moglo je se uložiti i u obrazovanje – uređenje škola i nabavku školske opreme i materijala koji bi omogućili da se naša djeca spreme za 21.stoljeće, a ne da kasnimo za 100 godinu u odnosu na ostatak Evrope. Moglo je se mnogo toga, ali nije. Glasovima SDA, HDZ BiH i DF-a odlučeno je da za ove kategorije građana i namjene ne treba izdvajati dodatna sredstva u Budžetu.
Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine i njeni zastupnici u Skupštini Srednjobosanskog kantona i dalje čvrsto stoje na stanovištu da se kroz Budžet mora više prepoznati potreba za razvojem Kantona, pomoći osjetljivim kategorijama stanovništva, te napokon pristupiti strateškim infrastrukturnim projektima koji ne samo da će otvoriti nova radna mjesta i podići standard građana, nego i napokon stvoriti tračak nade da i u našem kantonu postoji budućnost za mlade ljude.