Većina zdravstvenih ustanova muku muči sa nedostatkom medicinskog kadra, prvenstveno doktora.
S druge strane, deseci ljekara, među kojima su i specijalisti, nalaze se na birou za zapošljavanje.
Tako primjera radi, na evidenciji Javne ustanove Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo nalazi se 68 doktora medicine, od čega su 63 doktora opće prakse i pet specijalista.
Menadžment JU Dom zdravlja KS, u cilju poboljšanja primarne zdravstvene zaštite krajem prošle sedmice pozvao je sve doktore medicine, koji se nalaze u registru JU Služba za zapošljavanje KS, da im se jave zbog zasnivanja radnog odnosa.
– Zainteresirani doktori medicine koji pozitivno odgovore na poziv JU Dom zdravlja KS dobit će ugovore o radu, a njihov angažman uveliko će poboljšati kvalitet pružanja zdravstvenih usluga u oblasti primarne zdravstvene zaštite. Dom zdravlja KS poziv će realizirati uz saglasnost Ministarstva zdravstva KS na čijem čelu je mr. med. sci. dr. Enis Hasanović – kazali su JU Dom zdravlja KS.
Ministar Hasanović kaže da je brojka nezaposlenih ljekara promjenjiva i da će, bez obzira na to koliko ih je na birou, svi dobiti posao.
– Početkom januara dao sam saglanost za prijem 20 ljekara, a u petak su iz Doma zdravlja poslali zahtjev za prijem još 30 doktora, što sam također odobrio. Na sastancima koje održavam sa direktorima javnih ustanova tražio sam da prime sve ljekare sa biroa. Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) i Opća bolnica “Prim. dr. Abdulah Nakaš” primili su dosta njih, ali Dom zdravlja to je stalno izbjegavao. Primali su po konkursu, ali nedovoljan broj. Jedan od razloga što sam bio nezadovoljan upravo je i taj – kaže Hasanović.
Dodaje da ima potrebe i mjesta da se svi ljekari sa biroa prime u radni odnos.
– Dom zdravlja će ovih dana izgubiti još ljekara, jer su konkursi za specijalizacije u svim zdravstvenim ustanovama u toku. Veliki je broj ljekara iz Doma zdravlja koji apliciraju za specijalizacije, tako da će biti upražnjenih mjesta – ističe Hasanović.
Ministar kaže kako mu je prethodni menadžment JU Dom zdravlja KS govorio da neki ljekari neće da rade.
– Nisam baš siguran, ko god bude htio raditi, dobit će posao, to mu garantujem. Oni koji ne žele raditi, to je stvar federalnog zakona, moguće je da su neki pro forme na birou ili rade u inostranstvu. Ipak vjerujem da većina želi raditi, a ko god bude htio, dobit će posao – navodi Hasanović.
Osim ljekara, na evidenciji je i 2.081 medicinska sestra i tehničar, a kako su naveli iz Službe za zapošljavanje KS, ukupno je 77 osoba sa završenim fakultetom zdravstvenih studija ili višom medicinskom školom.
Hasanović kaže da će u skladu sa potrebama i medicinske sestre biti primljene.
– Medicinskih sestara nikada nije falilo, ali ćemo i njih zaposliti koliko bude trebalo. Zato što ih ima puno na birou, nikada nisam smatrao za opravdanje kada kažu u KCUS-u fali 100 medicinskih sestara. Pa ima ih na birou, zaposlite ih. Tako i u Domu zdravlja te u svim drugim javnim zdravstvenim ustanovama – kazao je Hasanović.
Faktor