Zamjenik ministra finansija i trezora BiH Muhamed Hasanović susreo se sa predstavnicima Svjetske banke i MMF-a.
„Tokom službene posjete Sjedinjenim Američkim Državama, na ovogodišnjoj Proljetnoj skupštini, u sastavu delegacije Bosne i Hercegovine sastao sam se sa sa izvršnim direktorom i predsjednikom holandske Konstituence u Svjetskoj banci g-dinom Koenom Davidsom. Ovom prilikom je podržan Program Svjetske banke koji se implementira u BiH, ali je istovremeno i naglašena potreba za ubrzanjem procesa potrošnje odobrenih kredita.
Potom je uslijedio i sastanak sa g-đom Antonella Bassani, potpredsjednicom Svjetske banke za područje Istočne i Centralne Europe, zajedno sa g-đom Xiaoqing Yu, regionalnom direktoricom za Zapadni Balkan i g-dinom Christopher Sheldon, direktorom za BiH i Crnu Goru. Razgovarano je o implementiranim projektima u našoj državi, ali i onima koji nam tek predstoje.
Još jedan veoma konstruktivan razgovor se desio sa potpredsjednikom Svjetske banke g-dinom Akihiko Nishio-em, koji je zadužen za Asocijasiju donatora za razvoj IDA, kao i njegovim kolegama g-dinom Dirk Reinermann, g-đom Željkom Sedlo i g-đom Rebecca Nichols.
Sagovornici su pohvalili Odluku Vijeća ministara Bosne i Hercegovine da kao srednje razvijena zemlja i korisnik povoljnih kredita Svjetske banke u svom procesu ekonomskog napretka, podrži razvoj drugih država kroz IPA fond”, naveo je Hasanović, koji je, u sklopu službene posjete SAD-u, na ovogodišnjoj Proljetnoj skupštini, održao niz razgovora i sa visokim zvaničnicima Međunarodnog monetarnog fonda MMF.
“Izdvojio bih sastanke sa Izvršnim direktorom MMF-a Paul Hilbers-om, šeficom misije MMF-a za BiH Alinom Iancu, zamjenikom upravnog direktora MMF-a Bo Li-em i direktorom MMF-a za Evropu Alfred Kammer-om.
U sastavu delegacije Bosne i Hercegovine smo upoznali sve sagovornike sa ekonomskim stanjem u našoj državi, sa posebnim naglaskom je da je u prošloj godini zabilježen ekonomski rast od oko 4%. Procjena za 2023. godinu je 1% ekonomskog rasta, što je zadovoljavajući rezultat, obzirom da je BiH prijetila recesija. U 2022. godini inflacija je bila 14%, dok je u februaru ove godine zabilježena 12%. Tendecija pada je zabilježena, te se procjenjuje da će do kraja godine biti na 5-6%. Također, nezaposlenost u 2021. godini je bila 17%, dok je u 2022. godini bila 15%, te je zabilježena i tendencija rasta izvoza za 26% u 2022. godini.
Činjenica je da moramo raditi na dodatnom smanjenju inflacije, i povećanju zaposlenosti kroz privlačenje investicija, ali je istovremeno i zaključeno da je Bosna i Hercegovina jako napredovala, posebno u segmentima ekonomske otpornosti tokom perioda pandemije i inflacije, te će započeti pregovore za potencijalni novi aranžman sa MMF-om, kao i jačanje i osnaživanje javnih finansija i finansijskog sektora.
Poznato je već da MMF ima svoje uslove koji se odnose na reforme u BiH prilikom zaključivanja aražmana, a koji su ujedno u korelaciji sa 14 prioriteta za ulazak BiH u EU. Shodno tome, izražena je obostrana spremnost da timovi BiH i MMF zajedničkim snagama rade na stvaranju pretpostavki za zaključenje novog aranžmana sa MMF”, zaključio je Hasanović.