Iako pojedini parlamentarci već godinama pokušavaju izdejstvovati izmjene i dopune Zakona o PDV-u u BiH i uvesti diferencijalnu stopu PDV-a, to se još nije dogodilo.
Bosna i Hercegovina, pored Kosova i Danske je jedna od rijetkih zemalja koja ima jedinstvenu PDV stopu.
U Bosni i Hercegovini se sa 17 posto oporezuje mlijeko, hljeb, dječja hrana, knjige, luksuz poput skupih automobila, vikendica, stanova, putovanja, iako je, prema podacima ekonomista svaki peti građanin u BiH siromašan.
Parlamentarci i ekonomski analitičari različito vide ovaj problem. Mada i među parlamentarcima ima ekonomskih stručnjaka nisu na istom “levelu” kada je riječ o diferenciranoj PDV stopi.
Aner Žuljević, delegat SDP BiH u Domu naroda FBiH i doktor ekonomskih nauka za “Una TV Portal” ističe da i oni koji imaju i oni koji nemaju isto plaćaju, ali je problem to što oni koji nemaju najveći dio PDV-a plate za hranu i osnovne potrebe, a onaj koji ima i za luksuz plaća 17 posto.
Tvrdi da građani BiH imaju problem s “predatorskom državom” koja stalno forsira sistem koji isključivo njoj obezbjeđuje finansijsku sigurnost.
“Ne vjerujem u njihova objašnjenja zbog kojih svake godine u državnom Predstavničkom domu, obore prijedlog za diferencijaciju PDV stope, kako se radi o nečemu što oni tehnički ne mogu ispratiti, i što bi značilo eroziju i manje prihode. Ustvari oni cijelo vrijeme govore, država je nesposobna da pomogne smanjenje socijalnog raslojavanja društva kroz poreznu politiku jer nije u stanju kontrolisati više stopa poreza. To je njihovo obrazloženje i oni smatraju da je ova stopa nešto što država može iskontrolisati, a ova druga socijalna dimenzija za njih nije važna, iako je ona najbitnija u poreskom sistemu”, tvrdi Žuljević.
Kaže da ne prihvata to obrazloženje jer je isključivo političko, i s namjerom da se zadrži ovaj prihodovni kapacitet politike koja voli da dijeli pare u ovoj zemlji na pogrešan način.
“Mi imamo kapacitet, radi se o softverskoj promjeni, radi se o nečemu što se može bezbolno napraviti i praktično napraviti da se stavi nulta stopa na lijekove i dječju hranu i na taj način bi država omogućila smanjenje cijene, imala manje prihode od toga, ali što ne bi ugrozilo sistem. Pristalica sam više stopa PDV-a, pogotovo u našoj zemlji koja je toliko socijalno raslojena i praktično PDV bi bio socijalno pravedniji kada bi imao više stopa, nismo mi ništa pametniji, većina zemalja je to uvela upravo iz tog razloga”, tvrdi Žuljević.