Potpisivanje ugovora o finansiranju / sufinansiranju naučno-istraživačkih i istraživačko-razvojnih projekata u Federaciji Bosne i Hercegovine za 2014. godinu upriličeno je danas, 22.12.2014. godine, u Mostaru. Ugovore su potpisali federalni ministar obrazovanja i nauke te rektori, odnosno ovlašteni predstavnici javnih visokoškolskih ustanova i direktori / predstavnici javnih naučnih ustanova.
Ove godine je Ministarstvo podržalo 42 projekta iz različitih naučnih oblasti (prirodne, tehničke, biotehničke, društvene i humanističke nauke te biomedicina i zdravstvo), za što je izdvojeno ukupno 500.000,00 KM. Odobrene projekte je ocjenjivao i vrednovao Savjet za nauku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, uzimajući u obziru sveukupni značaj i razvojne prioritete Federacije Bosne i Hercegovine u svih šest naučnih oblasti. Korisnici sredstava su: sarajevski, zenički, tuzlanski i Univerzitet „Džemal Bijedić“ Mostar te Sveučilište u Mostaru, a od naučnih ustanova – Institut za istoriju Sarajevo, Orijentalni institut Sarajevo, Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju te Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Sarajevo.
Federalni ministar obrazovanja i nauke Damir Mašić naglasio je da je u proteklom desetogodišnjem periodu Ministarstvo podržalo gotovo 500 naučno-istraživačkih i istraživačko-razvojnih projekata od značaja za Federaciju BiH, za što je izdvojeno oko sedam i po miliona maraka. Time je potvrdilo kontinuitet svog opredjeljenja i djelovanja u području podrške razvoju naučno-istraživačke i istraživačko-razvojne djelatnosti u Federaciji BiH, s ciljem stvaranja preduslova za brže uključivanje Bosne i Hercegovine u krug zemalja regiona i Evropske unije, opredijeljenih za izgradnju društva zasnovanog na znanju i njegovoj primjeni.
„Naučno-istraživačka i istraživačko-razvojna djelatnost je glavni pokretač i temeljni faktor kontinuiranog i održivog napretka svih zemalja, a posebno onih u razvoju i tranziciji. Također je činjenica da primjena rezultata naučno-istraživačkog rada, odnosno produbljivanje postojećih i širenje novih znanja i tehnologija stvaraju pozitivne efekte u svim segmentima društveno-ekonomskog života“, kazao je ovom prilikom ministar Mašić, ustvrdivši da će Ministarstvo i dalje aktivno učestvovati i davati svoj doprinos unaprijeđenju i reformi istraživačko-razvojnog sektora, svjesno činjenice da kvalitetnim istraživanjem i razvojem nauke težimo ukupnom progresu i afirmiranju Bosne i Hercegovine kao naučno i tehnološki opredijeljene države na međunarodnom planu.
Nakon potpisivanja ugovora, održan je i Radno-konsultativni sastanak o aktuelnom stanju u području nauke i visokog obrazovanja u Federaciji Bosne i Hercegovine te podršci Ministarstva naučnim i visokoškolskim ustanovama u 2015. godini.