Kako unaprijediti sport u Bosni i Hercegovini? Da li je dosadašnji iznos novca koji se odvaja za sportske saveze i ostale kolektive dovoljan da garantuje normalno funkcionisanje? Trebamo li novi zakon o sportu i novo ministarstvo sporta na državnom nivou? Koliko za sport izdvajaju kantoni i entiteti?
Sagledat ćemo stvari iz perspektive politike, sportskih radnika, ali i sportista koji su karijere proveli u inostranstvu kako bismo otvorili pitanja o sistemskom finansiranju sporta u Bosni i Hercegovini, a odgovore na pitanja dali su gosti N1.
Gosti Novog Dana bili su Nermin Nikšić, premijer FBiH, Kenan Magoda, ministar kulture i sporta KS, Samir Avdić, zamjenik gradonačelnice Grada Sarajeva, Haris Galijašević, član Upravnog Odbora Rukometnog Saveza Bosne i Hercegovine i bh. fudbalska legenda Elvir Bolić.
Premijer Nermin Nikšić istakao je da novac koji se izdvaja za sport u BiH nije dovoljan.
“Nažalost, u pravu ste kada govorite da nemamo na nivou države zakon o sportu ni ministarstvo koje bi to pratilo u uređivalo što je normalno u svim zemljama svijeta. U BiH ovakvoj kakva je uređena na sport nažalost utiče politika. Sport služi kao najbolji ambasador svake zemlje, za dizanje pozitivnog nacionalnog naboja zemlje. Pogledajte posljednje Evropsko prvenstvo u rukometu. Prvenstvo je organizovana Njemačka, nisu uzeli medalju, ali svaki meč 20 hiljada ljudi podržava tu zemlju. Kod nas zbog podjela kao da je stid vas reći da predstavljate ovu zemlju. Koliko god da nivoi vlasti učestvuju, to nije dovoljno. Ove godine samo za infrastrukutrne projekte imamo preko 18 miliona KM, ali to nije dovoljno.”, rekao je Nikšić.
Da li Federacija radi nešto povodom novog zakona o sportu?
“Mi smo stalno u fazi, kada preuzme Federacija i pomaže Savezima. Posljednji je bio Rukometni savez i učešće na Euru. Nekada se zapitamo i kažemo ‘stanite, to nije reprezentacije entiteta, to je reprezentacija BiH’. Moramo sistemski riješiti ovo pitanje, ali Federacija će uvijek stajati iza reprezentacija. U mom prvom mandatu smo uspjeli riješiti neke stvari jer smo donijeli odluku da kompanije podržavaju Saveze. Tada smo jedini put i otišli na SP u fudbalu. Kada razgovarate sa reprezentativcima, tada im je bilo bitno da osjećaju da država stoji iza njih, da neko dođe na utakmicu”, istakao je Nikšić.
Koliko Kanton Sarajevo često gasi “požare” u Savezima?
“Prije samog odgovora, trebamo reći da je situacija loša u Savezima. Sistemski se sve urušava sa predznakom BiH. Vlada FBiH ulaže značajna sredstva, a to je na uštrb kvaliteteta sporta u Kantonu Sarajevo. Ne možemo dozvoliiti da naše reprezentacije ne idu na vrhunske događaje. U vladi FBiH imamo 10 kantona, samo 2-3 finansiraju sport. Neki nikako ne finansiraju, imaju budžete, nisu veliki, ali trebaju učestvovati. U sportu nema nacionalnog opredjeljenja, nema granica. Vraćamo se i na entitet Republike Srpske, a imamo mnogo momaka koji nastupaju iz Banjaluke, Bijeljine. Trebamo ujediniti snage i u finansiranju imati kontinuitet. Ne možemo očekivati rezultat ako imamo oscilacije.”, istakao je Magoda.
“Populizam nam nije potreban, svaki grad treba biti usmjeren”
Nikšić ističe kako trebamo biti realni.
“Vrlo često padnemo u populizam. Sada smo kada je rukometna reprezentacija bila na Euru, očekivali smo prolaz dalje. Tada je bila jedna ideja od jednog kolege dok sam bio u parlamentu da košarkašima ćemo dati milion KM ukoliko osvoje medalju. Mogli smo im obećati cijeli budžet jer znamo da nećemo osvojiti medalju. To nije realno, jer je za medalju potrebno 6-7 iznenađenja. Treba nam sistem i kontinutet”, rekao je Nikšić, a potom dodao:
“Jedna Njemačka nema u svakom mjestu premijerligaša u fudbalu, rukometu, košarci, a mi hoćemo to. Tamo se zna u jednom se gradu njeguje rukomet, u drugom košarka, trećem fudbal. U većini mjesta se zna koji je sport i šta ta sredina može da ponudi. Mi svi želimo, ali nije moguće. Imamo dragulj, kojeg se nadamo da ga nećemo opteretiti i staviti joj na leđa teret. Našu Lanu Pudar, ali to je dijete jedino na koje možemo računati da može napraviti nešto sjajno. Mi smo jedina zemlja koja nema olimpijsku medalju. Možemo tražiti razlog zbog čega je to tako, ali svi zajedno moramo tražiti kako napraviti najbolje rješenje. Zavidovići su sjajan primjer, imaju rukometni primjer, tu je Krivaja.”
“Nije sve u novcu”
Da li je omogućiti privatizaciju klubova, je li to rješenje koje bi otvorilo vrata u bolju budućnost?
“Ulazimo u zamku koja se zove ‘nije sve u novcu’. Ovdje je stvar upravljanja menadžera i Upravnih odbora. Ja kada sam trenirao u Sarajevu imali smo dvije dvorane i imali smo rezultate. Sada imamo deset dvorana u Sarajevu. Zadnji poziv smo imali preko 750 udruženja koji su tražili novac, kada to uzmemo onda smo mi kao Brazil. Previše smo otišli na kvantitet, a ne kvalitet. Stat ćemo s tim, radit ćemo rekonstrukciju javnog poziva. Ne možemo sistemski riješiti problem kvaliteta i potrebne su promjene. Imat ćemo javni poziv ‘vrhunski sport’, ali i ‘sport za sve’. Tako ćemo moći pratiti sve.”, rekao je Magoda.
Da li će u narednom periodu biti dodatnih iskoraka u pomoći sportu?
“Nema tu pretjeran prostor slobodnih sredstava koji nisu rezervisani. Svi smo konstatovali kako zakon o sportu to ne uređuje. Vlada je prepuštena da sve uređuje, ali mi smo se potrudili. Povećali smo sredstva i za kulturu. Kulturni radnici su značajan segment i veliki ambasador BiH u svijetu. Naravno da ćemo i dalje kroz priču javnih preduzeća i kompanija pokušati da motivišemo da budu sponzori Saveza i sportista. Opet ćemo biti u fazi dok sistemski ne riješimo, rješavanja od danas do sutra.”, istakao je Nikšić.