Korupcija u bh. društvu ne dozvoljava da krenemo naprijed, ni prema Evropskoj uniji ni da popravimo ekonomsko socijalno stanje građana. Prema tome, donošenje seta antikoruptivnih zakona veoma je potrebno i neophodno u ovom trenutku, kojim bi se omogućilo da se određeni ljudi, koji zaista na neprimjeran način koriste svoje položaje i pozicije u društvu, sankcionišu.
Ovo je za Agenciju FENA rekao Edhem Biber, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju FBiH, povodom sutrašnje sjednice Predstavničkog doma Federalnog parlamenta na kojoj će poslanici, između ostalog, razmatrati set antikoruptivnih zakona.
Radi se o antikoruptivnom setu zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom ili prekršajem, o suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala, o prekršajima, o izmjenama Zakona o krivičnom postupku, te dopuni Zakona o sudovima u Federaciji BiH, koje je Federalna vlada jednoglasno usvojila te po hitnom postupku uputila u parlamentarnu proceduru.
To je, ističe Biber, jedan od uvjeta Evropske unije da BiH krene brže ka evropskim integracijama.
Naglasio je da je Prijedlog zakona o prekršajima već dugo u proceduru i da ga, nažalost, Parlament Federacije BiH ne usvaja.
Naime, prema zadnjim dostupnim informacijama važeće zakonsko rješenje pokazuje niz manjkavosti i nedorečenosti u reguliranju predmeta prekršajnog postupka.
To je posebno u oblasti prinudne naplate novčanih kazni izrečenih u prekršajnom postupku, te se prema zadnjim zvaničnim informacijama govori o podatku o gotovo 10.000.000 KM nenaplaćenih novčanih kazni u prekršajnom postupku.
S obzirom na to da Prijedlog zakona o prekršajima sadrži sistemska rješenja kojima se suzbija rad nacrno, izbjegavanje poreza i druge vrste ponašanja definiranih kao prekršaji, smatra se da se upućivanjem ovog zakonskog rješenja po hitnom postupku uređuju odnosi i pitanja za čije uređivanje postoji neodložna potreba i da bi donošenje ovog zakona u redovnom postupku moglo izazvati štetne posljedice za Federaciju.
– Po nezvaničnim podacima oko 120.000 radnika radi nacrno u Federaciji BiH, a kazna za poslodavce, koji imaju više od 100 radnika, koji rade nacrno, iznosi 1.000 KM. S druge strane u Makedoniji je regulisano da je kazna poslodavcu za jednog radnika, koji radi nacrno, 25.000 eura tako da kod njih više nema rada nacrno – istakao je za Agenciju Fena predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH Omer Omerefendić.
Govoreći da Savez udruženja penzionera FBiH podržava donošenje seta antikoruptivnih zakona izrazio je očekivanje da poslodavci u BiH počnu prijavljivati radnike.
– Ako budu barem pola prijavljivali to će biti značajna stavka, jer se određena grupa ljudi u BiH bogati na dva načina, eksploatacijom radnika i neplaćanjem društvenih obaveza, poreza i doprinosa – rekao je Omerefendić.
– Također, i drugi zakoni iz oblasti korupcije su neophodni da bi određene institucije mogle djelovati na efektniji i efikasniji način nego što je to do sada bilo. Mislim da sve zakone uz primjedbe i sugestije treba usvojiti i početi ih primjenjivati da bi društvo što prije izašlo iz krize – kazao je Edhem Biber, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju FBiH.