Radnici od aktualne vlasti traže da zaustavi stečaj i spasi radna mjesta.Međutim, vlast za TTU i druge firme koje se nalaze u sličnoj situaciji nema više novca. Za takve firme do sada su se iz kantonalnog budžeta slili milioni maraka, novac je nenamjenski potrošen, a za taj kriminal do sada niko nije procesuiran.
Tvornica transportnih uređaja samo je jedna od stotinjak firmi koje je uništila kriminalna privatizacija u Tuzlanskom kantonu. Nisu je spasili ni milioni maraka koji su izdvajani iz kantonalnog budžeta za njen oporavak. Godinama je poslovala preko fiktivne privatne firme ITT, koja je formirana u krugu fabrike. U tom kriminalu su sudjelovale sve prethodne kantonalne vlade.
U zvaničnoj analizi Kantonalnog ministarstva industrije navedeno je da je za firme koje su danas u stečaju ili će uskoro u stečaj, poput TTU-a, Vlada Tuzlanskog kantona je od 2007. do 2013. godine iz kantonalnog budžeta izdvojila čak 46 miliona i 400 hiljada maraka. Umjesto stabilizacije proizvodnje, firme su propale. Ali niko od direktora, članova Nadzornog odbora ili ministara za to nije odgovarao. Budžetski novac je potrošen nenamjenski.
”Sa sigurnošću možemo reći – ako neko pokrene stečaj, a mi smo dali milione za pokretanje proizvodnje, da je neko ta sredstva nenamjenski potrošio”, ističe Dževad Hadžić, predsjednik Kluba SDP-a u Skupštini TK-a.
Opozicione stranke u Kantonalnoj skupštini zatražile su od Tužilaštva Tuzlanskog kantona da procesuira ovaj kriminal. Budući da su pojedini tužioci, poput zamjenika glavnog kantonalnog tužioca Dragana Radovanovića, decenijama mirno posmatrali propadanje tuzlanske privrede i pljačkašku privatizaciju, teško da će eventualna istraga u ovom slučaju dati bilo kakav rezultat, posebno da će neko od odgovornih završiti iza rešetaka.