Delegacija SDP-a BiH položila je cvijeće u Jablanici povodom godišnjice Bitke na Neretvi.
„Dužni smo da sačuvamo od zaborava sve one koji su se borili za našu slobodu, za državu za sve nas“, rekao je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.
Bitka za ranjenike na Neretvi bila je bitka za spas preko 4.000 ranjenika koju su vodile i dobile partizanske jedinice protiv udruženih njemačkih, italijanskih, ustaških i četničkih snaga u februaru i martu 1943. godine.
Partizanske jedinice, ranjenici, narod u zbjegu, našle su se krajem februaru 1943. godine u potpunom okruženju u dolini rijeke Neretve i prozorske kotline.
Komadant partizanskih snaga Josip Broz Tito je, u tim teškim trenucima po partizane i ranjenike, naredio rušenje mostova. Srušena su četiri mosta na rijeci Neretvi i jedan na rijeci Rami. Njemački komadanti su tada bili ubijeđeni da partizani i ranjenici neće krenuti na istok preko rijeke Neretve, već na sjever, u dolinu rijeke Vrbas. Iz tog razloga, naredili su koncentraciju svojih snaga u dolini rijeke Vrbas. Međutim, proboj iz obruča partizani nisu izveli u tom pravcu, kako su očekivali njemački komadanti nego je izveden preko rijeke Neretve u Jablanici.
Proboj preko Neretve u mnogo čemu je jedinstvena pojava u istoriji ratovanja, jer je razbijeno jako okruženje unutarnjom snagom opkoljene vojske, izmučene borbama i bez pomoći iz vana.
Originalnom varkom je zavaran i nadmudren tako iskusan protivnik. Po humanosti, da se istraje, i Titovoj strateškoj zamisli, ova bitka je ušla u sve vojne udžbenike svijeta.
Dan pobjede nad fašizmom ujedno se obilježava i kao Dan Evrope. Smatra se da je na taj dan slomljen fašizam i uništene fašističke i okupatorske jedinice na prostoru cijele Evrope, pa tako i Bosne i Hercegovine, a „Bitka na Neretvili“ ili „Bitka za ranjenike“ jedna je od simbola historijski najhumanijih bitaka koje su obilježile Narodnooslobodilačku borbu i partizanski pokret na prostorima bivše Jugoslavije.
(NAP)