Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine dr. Denis Bećirović danas je u Sarajevu razgovarao sa predsjednikom Republike Slovenije Borutom Pahorom koji se nalazi u zvaničnoj posjeti Bosni i Hercegovini.
Dr. Bećirović je zahvalio predsjedniku Pahoru na dosadašnjoj podršci Republike Slovenije euroatlantskom putu Bosne i Hercegovine, te naglasio kako svi zvaničnici treba da daju svoj doprinos u stvaranju okvira da saradnja bude još kvalitetnija. On je također bilateralne odnose između Bosne i Hercegovine i Republike Slovenije ocijenio kao dobre, te istakao da je obostrani interes dviju zemalja stalno unapređenje prijateljskih odnosa kao i daljnja izgradnja partnerske saradnje.
Predsjednik Republike Slovenije Borut Pahor rekao je da kao članica Europske unije i NATO, Republika Slovenija, bilateralno, ali i kroz institucije EU, iskazuje značajnu podršku Bosni i Hercegovini u njenim naporima na ispunjavanju uslova za ulazak u euroatlantske integracije. Slovenija snažno podržava dalje proširenje EU koje uključuje sve države Zapadnog Balkana, uključujući i BiH. U tom smislu ona izražava spremnost da Bosni i Hercegovini prenese iskustva iz svog pristupnog puta u EU i NATO, te da na takvoj saradnji dalje gradi i jača ukupne bilateralne odnose između naše dvije zemlje.
Dr. Bećirović je, kao i tokom susreta sa predsjednikom Parlamenta Republike Slovenije iz oktobra prošle godine, najveći dio pažnje poklonio pitanju stare devizne štednje istakavši da bi se predmetno pitanje treblo rješavati putem bilateralnog sporazuma o imovinsko-pravnim odnosima. Temeljni stav BiH je da se isplata deviznim štedišama, odnosno građanima BiH, ne može vezivati za sukcesiju imovine bivše SFRJ, jer se ovdje radi o privatno-ugovornom odnosu štediša sa bankama. Bećirović je podsjetio da je u novembru 2012. godine Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio presudu (Presuda Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Ališić i ostali) da je Republika Slovenija odgovorna za povrat stare devizne štednje štedišama podružnica Ljubljanske banke izvan Republike Slovenije, a da je Republika Srbija odgovorna za povrat te vrste štednje štedišama Invest banke izvan Republike Srbije. Prema riječima Bećirovića, ova presuda Suda otvara mogućnost građanima BiH da konačno dobiju devizne uloge koje su imali u slovenačkim i srbijanskim bankama u BiH. Slovenija je uložila žalbu na prvostepenu presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu i konačnu odluku će donijeti 17-člano Veliko vijeće Suda. Ako sud potvrdi prvostepenu presudu, ona bi postala pravosnažna i Slovenija bi je morala izvršiti, a pitanje stare devizne štednje u Ljubljanskoj banci, u njenim podružnicama izvan Slovenije, odvijalo bi se mimo sporazuma o sukcesiji sljednica bivše zajedničke države – rekao je Bećirović.
Kada je riječ o ekonomiji dr. Bećirović je rekao da Bosna i Hercegovina ima naglašen interes za smanjenje trgovinskog deficita na štetu BiH. Inače, Bećirović je naglasio da su najatraktivniji sektori za investiranje u našoj zemlji energetika, saobraćajna infrastruktura, telekomunikacije, poljoprivreda, metalna industrija i farmaceutika.
Pored razgovora o pitanju stare devizne štednje, dr. Bećirović danas je aktuelizirao i pitanje zaključivanja Ugovora o dvojnom državljanstvu kako bi građani BiH koji žive u Sloveniji mogli sačuvati i bosanskohercegovačko državljanstvo.