Za one starije da se prisjete, a za one mlađe da saznaju kako se slavio nekada ovaj dan i šta nama danas predstavlja.
Dan mladosti je bio najsvečaniji praznik, dan kada se omladina bivše Jugoslavije sastajala i družila, slavila se mladost, zajedništvo i ljubav. To je bila priredba i sastavni dio kulta ličnosti u čast Josipa Broza Tita.
Naime, zvanični podaci govore da je “najveći sin naših naroda i narodnosti” rođen 7. maja 1892. godine, međutim Centralni komitet Saveza Komunisticke omladine Jugoslavije donio je odluku o proslavi Titovog rođendana 25. maja 1945. godine na način da omladina organizuje masovno štafetno trčanje širom Jugoslavije, sa idejom da mladi, trčeći, predsjedniku nose lijepo izrađene palice i u njima rođendanske čestitke, sa željama za dug život i zdravlje. Prvu štafetu Tito prima u Zagrebu 1946. godine. A na Titovu inicijativu 1957. godine 25. maj nazvao je Danom mladosti, kada je i rekao “Iako se ovaj dan obilježava kao moj rođendan, mislim da bi mu trebali dati drugo ime Dan naše mladosti, dan sporta, dan mlade generacije i njenog daljeg duhovnog i fizičkog razvitka, a mi stariji uključićemo se u to”.
Prva štafeta mladosti kreće 5. maja 1957. godine iz Kumrovca Titovog rodnog mjesta. Svake naredne godine krenuće iz drugog mjesta, simbolično obilježava značajnije datume i događaje iz istorije Jugoslavije. Konačno 25. maja, na svečanoj završnoj priredbi – sletu – na stadionu JNA u Beogradu, Titu će uručiti najbolji među najboljima te godine. Posljednja štafeta mladosti bila je 1987. godine popraćena brojnim skandalima u Sloveniji, a godine 1988. posljednji je put održana priredba u čast Dana mladosti.
Od 25. maja danas ostala su samo sjećanja, i nekima čast koju su imali, nekima na izgradnju kulta ličnosti. Danas Dan mladosti u Tuzli, njenoj okolini, u Bosni i Hercegovini predstavlja tužan dan od 1995. godine. 25. maja sedamdeset i jedna mlada osoba izgubila je svoj život, stotine ljudi je ranjeno, a mnogi životi ostali prazni i bolni. To je Dan žalosti za ugašenom mladošću. 25. maj 1995. godine Tuzlanskim korzom šetali su dječaci i djevojčice, generacije mladosti puni snova i vjere za bolje sutra, sve je prekinuto ispaljivanjem granate s Ozrena, sedamdeset i jedan život je ugašen, a maj od tada nije isti kao prije. Tuzlu 25. maja posjećuju brojne delegacije, porodice ubijenih, prijatelji polažu cvijeće na Kapiji i na Slanoj Banji.
Dan mladosti, danas za nas predstavlja prekinute snove sedamdeset i jedne ubijene mlade osobe, zato je postao ujedno Dan žalosti, koji će mladost, ljepotu i sreću obilježiti smrću, tugom i boli.
