Anto Domazet

Cilj inicijative je istražiti praktične reforme za stvaranje radnih mjesta

Prvi u nizu događaja koji se odvijaju diljem zemlje pod nazivom “Šta znači Sporazum za rast i zapošljavanje?”, održan je u Tomislavgradu 5., a drugi u Čapljini 6. svibnja.

Ova inicijativa Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH proistekla je iz Sporazuma za rast i zapošljavanje, koji je objavljen u srpnju 2014. godine. Sporazum poziva na izradu reformskog programa za Bosnu i Hercegovinu prema zaključcima Vijeća Europske unije iz prosinca 2014. godine.

Kroz niz jednodnevnih događaja i promotivnih aktivnosti, pažnja je usmjerena na najpotrebnije reforme i mogućnosti za sve skupine bh. društva. Svaki događaj uključuje: razgovore s građanima u prijepodnevnim satima, te mini sajam zapošljavanja i karijera u popodnevnim satima

Više od 250 učesnika, uključujući i predstavnike lokalnih organizacija civilnog društva, poslovne zajednice, udruženja interesnih grupa, zaposlenih i nezaposlenih osoba, zajedno sa srednjoškolcima prisustvovalo je događajima, učestvujući u javnim raspravama i istražilo mogućnosti zapošljavanja i karijera predstavljenih na mini sajmovima zapošljavanja i karijera u Tomislavgradu i Čapljini, tokom kojih je ponuđeno oko 80 otvorenih radnih mjesta iz tih područja.

“Sporazum za rast i zapošljavanje je inicijativa EU koja pomaže građanima BiH da prebace fokus sa politike na hitna ekonomska pitanja. Međutim, da bi se postigle stvarne socijalne i ekonomske reforme, proces mora biti sveobuhvatan, jer će mjere Sporazuma naići će na otpor onih koji imaju koristi od sadašnjeg sistema i ponuditi mogućnosti onima koji su trenutno isključeni.” istakao je Anto Domazet, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i učesnik javne rasprave.

Učenici su naglasili da je ovo bio prvi događaj ove vrste u njihovoj zajednici koji ih je podstakao da razmišljaju o svojim perspektivama, da potraže opcije za ostanak u BiH a ne samo da planiraju odlazak u inostranstvo.

Učesnici su također iskoristili priliku da razgovaraju o svojim poslovnim idejama i planovima sa panelistima, kao i o temama kao što su pokretanje biznisa, prekvalifikacija i situacija na tržištu rada u cjelini. Predstavnici poslovne zajednice su ukazali na probleme visokih socijalnih doprinosa, nedovoljne podrške vlade, slabe tržišne potražnje, visokih kamatnih stopa i nekonkurentnog poslovnog okruženja.

Događaje su podržali predstavnici zemalja članica Europske unije u Bosni i Hercegovini. Šef Diplomatskog ureda Veleposlanstva Belgije u BiH, Jean-Pierre Biebuyck napomenuo je da su reforme neophodne kako bi ekonomija u BiH ponovo zabilježila rast i kako bi svi građani, a posebno mladi ljudi i oni koji ulaze na tržište rada dobili socijalnu i ekonomsku podršku, priopćeno je iz Ureda za odnose s medijima Delegacije EU u BiH.

Moj profil

Zahvaljujući našem sistemu za administraciju Atlas, svaki član SDP BiH posjeduje vlastiti profil na stranici atlas.sdp.ba.

Ova mogućnost dozvoljava svim članovima da sami provjere i ažuriraju podatke na vlastitom profilu, da provjere stanje plaćenih članarina, kao i da učestvuju u anketama koje pokreće SDP BiH.

Kliknite ovdje da pristupite Atlasu



Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine

Adresa: Alipašina 41
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Telefon: +387 (33) 563 900
Fax: +387 (33) 563 901

Služba za odnose s javnošću:

Telefon: +387 (33) 563 941 ; 563 917
e-mail: informisanje@sdp.ba

SDP BiH je razvio aplikacije za mobilne i tablet uređaje. Preuzmite našu aplikaciju za iOs i pretplatite se na naše obavijesti.


Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.