Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine dr. Zlatko Lagumdžija susreo se danas, 20. maja 2014. godine sa direktorom Ureda za proširenje Evropske unije i Zapadni Balkan Ministarstva vanjskih i commonwealth poslova Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske Owenom Jenkinsom i zamjenikom pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Brianom Hoytom Yeem.
Dr. Lagumdžija je Jenkinsa upoznao sa inicijativom da se što prije organizira donatorska konferencija za pomoć Bosni i Hercegovini u saniranju posljedica katastrofalnih poplava koje su posljednjih dana pogodile BiH. Donatorska konferencija bi okupila na jednom mjestu potencijalne donatore, predstavnike međunarodnih finansijskih, humanitarnih i drugih organizacija.
Također je naglasio da pomoć upućena u BiH ima dvije faze, prva koja se tiče urgentne pomoći pogođenim područjima i stanovništvu, dok će u drugoj fazi biti nužno osigurati dugotrajnu finansijsku pomoć za sanaciju šteta i obnovu i rekonstrukciju zemlje.
U tom smislu je razgovarano o nužnosti iznalaženja novih kreativnih rješenja koja će omogućiti da BiH koristi postojeće fondove solidarnosti EU, te da bi za jačanje regionalne saradnje bila izuzetno dobra poruka da BiH, Hrvatska i Srbija zajednički nastupe u svojim zahtjevima prema EU.
Također je razgovarano o novom pristupu EU prema Bosni i Hercegovini, koji bi trebao biti izazov za domaće lidere u smislu takmičenja ko će uraditi više na rješavanju konkretnih problema građana BiH.
Dr. Lagumdžija je istaknuo da je i aktuelna situacija sa poplavama pokazala nužnost strukturalnih i ustavnih reformi nakon izbora u pravcu uspostave efikasnije države.
Istaknuo je da je Ministarstvo vanjskih poslova BiH pokrenulo inicijativu prema Vijeću ministara BiH da se i naša zemlja priključi inicijativi partnerstva za otvorenu vlast – „Open Government Partnership“ te da bi i potencijalna donatorska konferencija mogla biti dio ovog projekta.
Dr. Lagumdžija se zahvalio Jenkinsu na podršci i pomoći Ujedinjenog Kraljevstva, koje je kao interventnu pomoć uputilo 33 obučena spasioca i jedan avion sa opremom i čamcima u poplavom pogođena područja BiH.
***
Tokom razgovora sa zamjenikom pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Brianom Hoyt Yeem dr. Lagumdžija je ukazao na potrebu brzog organiziranja donatorske konferencije za Bosnu i Hercegovinu kako bi se osigurala nužna sredstva za sanaciju šteta i obnovu i rekonstrukciju dijelova zemlje zahvaćenih poplavama.
Donatorska konferencija bi se mogla organizirati neposredno nakon procjene šteta izazvanih katastrofalnim poplavama, a za što će prema ocjenama eksperata biti potrebno nekoliko sedmica.
Dr. Lagumdžija je naglasio da se pomoć stanovništvu Bosne i Hercegovine ugroženom poplavama treba odvijati u dvije faze. U prvoj fazi se radi o urgentnoj, humanitarnoj, pomoći koja će doprinijeti hitnom zbrinjavanju ljudi, snabdijevanju ljudi vodom, sprečavanju zaraza i epidemija nakon povlačenja vode, osnovnoj medicinskoj pomoći ugroženom stanovništvu i osposobljavanju baznih komunikacija.
Druga faza, koja će trajati duže, odnosi se na pomoć u sanaciji šteta i rekonstrukciji dijelova zemlje pogođenih poplavama. Osim rekonstrukcije uništenih ili oštećenih javnih ustanova poput bolnica, škola, infrastrukture i sl. posebnu pažnju treba posvetiti i naći način kako pomoći privatnom sektoru, ne samo u sanaciji i obnovi njihovih stambenih objekata, nego i njihovih privatnih biznisa koji su u potpunosti uništeni.
U obje faze nužna je koordinacija pomoći sa predstavnicima međunarodne zajednice kako bi stanovništvo ugroženo poplavama dobilo nužnu i svaku drugu pomoć što prije.
Također je istaknuo da su problemi u sistemu odlučivanja i koordinacije u vezi sa poplavama nedvosmisleno ukazali na potrebu širih ustavnih i strukturalnih reformi u pravcu uspostave efikasnije države.
Dr. Lagumdžija se zahvalio Yeeu na interventnoj pomoći koju su SAD uputile BiH, a radi se o humanitarnoj pomoći vrijednoj oko 700.000 dolara.