MLADEN ĆAVAR ZA VIJESTI.BA

BiH ozbijno shvata sigurnosne izazove

Svaki teroristički akt iziskivao je adekvatan odgovor, odnosno bolju i prisniju saradnju policijskih agencija u svijetu, jer se nijedna zemlja, bez obzira koliko imala jaku i razvijenu policijskom i obavještajnu strukturu ne može se sama boriti protiv ove pojave, upozorava u razgovoru za Vijesti.ba Mladen Ćavar, zamjenik ministra sigurnosti BiH.

Slika

VIJESTI.BA: Teroristički napad u Francuskoj, saglasni su brojni analitičari, reflektovaće se i na situaciju u BiH. U kojoj mjeri i na koji način je to moguće?

ĆAVAR: Nažalost ovaj, ali i teroristički napadi u prošlosti, ostavljaju posljedice na samo na zajednicu i državu u kojoj su izvedeni već to dovodi do paljenja sigurnosnog alarma u cijelom svijetu, što podrazumjeva  poduzimanje različitih sigurnosnih mjera, kako preventivnih tako  i konkretnih akcija na spriječavanju takvih djela. Svaki teroristički akt iziskivao je adekvatan odgovor, odnosno bolju i prisniju saradnju policijskih agencija u svijetu, jer se nijedna zemlja, bez obzira koliko imala jaku i razvijenu policijskom i obavještajnu strukturu ne može se sama boriti protiv ove pojave.  Posljednjih godina smo značajno razvili  saradnju sa zemljama u okruženju, Evropi i drugim partnerima u svijetu, tako da imamo  bolju i bržu razmjenu informacija ali i saradnju u borbi protiv terorizma. BiH je čvrsto opredjeljena da ostane na tom putu.

VIJESTI.BA: Postoje li informacije ili pak konkretna upozorenja o prijetnjama po sigurnost u BiH?

ĆAVAR: Od policijskih i obavještajnih struktura za sada nemamo konkretnih upozorenja da eventualno postoje takve prijetnje u BiH. Ali Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine i sve druge policijske agencije poduzimaju sve mjere iz okvira svoje nadležnosti i prate situaciju na terenu. Poslije terorističkog napada u Parizu stepen pripravnosti je podignut na još viši nivo.

VIJESTI.BA: Prema Vašem mišljenju, jesu li državni organi bezbjednosti spremni da se na adekvatan način suprotstave potencijalnim napadima?

ĆAVAR: Osposobljenost naših sigurnosnih agencija je posljednjih godina dignuta na visok nivo, pa i spremnost da se uhvate u koštac sa ovom vrstom problema. Svakodnevna komunikacija i saradnja između policijskih agencija ali i razmjena informacija sa partnerima u svijetu, govori da BiH ozbiljno shvata ove sigurnosne izazove i u skladu s tim svakodnevno se poduzimaju aktivnosti da bi se spriječile i uklonile eventualne prijetnje. 

VIJESTI.BA: Svjedoci smo pritisaka na bh. medije. Ovim pitanjem bavio se i državni Parlament. Zastupnik Saša Magazinović zatražio je odgovor od ministarstava pravde i sigurnosti BiH o tome šta nadležna ministarstva i policijske agencije rade u vezi sa sve učestalijim prijetnjama i govorom mržnje na internetu. Kakav je Vaš odgovor?

ĆAVAR: Policijske agencije u BiH prate poruke na interenetu koje sadrže govor mržnje, nacionalnu netrpeljivost ili određene prijetnje. To je posebno aktualizirano nakon posljednjeg terorističkog napada u Parizu, i evidentni su brojni elementi koji ukazuju da se drastično prevazilaze granice slobode govora. Po svim krivičnim zakonima u BiH govor mržnje je krivično djelo i podliježe sankcijama.

VIJESTI.BA: Osim toga, zatražen je i odgovor da li je postojeća zakonska regulativa dostatna za konkretne aktivnosti u smjeru procesuiranja i kažnjavanja takvih pojava, te da li postoje neke aktivnosti koje se vode u smjeru izrade novih zakona, unapređenja postojećih i slično?

ĆAVAR: Ovo pitanje je u nadležnosti drugih ministarstva i kao što vam je poznato ministar pravde BiH je na posljednjoj sjednici kazao da nije isključena mogućnost da će postojeći zakoni, u kontekstu njihovog usklađivanja s legislativom EU, biti dopunjeni i odredbama koji se tiču internetskog širenja mržnje i poziva na diskriminaciju.  Sa svoje strane dati  ćemo puni doprinos unaprijeđenju zakonske regulative.

Ministarstvo sigurnosti također priprema cjelovitu infomaciju o aktivnostima koje policijske agencije poduzimaju po ovom pitanju koja će vrlo brzo biti dostavljena Parlamentarnoj skupštini BiH, a koja će sadržavati i preporuke relevantnih institucija u cilju efikasnijeg procesuiranja i kažnjavanja takvih pojava.

Moj profil

Zahvaljujući našem sistemu za administraciju Atlas, svaki član SDP BiH posjeduje vlastiti profil na stranici atlas.sdp.ba.

Ova mogućnost dozvoljava svim članovima da sami provjere i ažuriraju podatke na vlastitom profilu, da provjere stanje plaćenih članarina, kao i da učestvuju u anketama koje pokreće SDP BiH.

Kliknite ovdje da pristupite Atlasu



Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine

Adresa: Alipašina 41
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Telefon: +387 (33) 563 900
Fax: +387 (33) 563 901

Služba za odnose s javnošću:

Telefon: +387 (33) 563 941 ; 563 917
e-mail: informisanje@sdp.ba

SDP BiH je razvio aplikacije za mobilne i tablet uređaje. Preuzmite našu aplikaciju za iOs i pretplatite se na naše obavijesti.


Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.