Grad Mostar godinama ima problem sa otpadnim vodama koje se slijevaju u Neretvu i zagađuju rijeku, ali su i opasnost za stanovnike ovog grada, ako i za biljni i životinjski svijet u Neretvi.
Iako su milioni izdvojeni da se napravi kolektor, pročistač otpadnih voda u Mostaru, on i dalje radi samo s 30 posto kapaciteta, a to se, kako kažu građani ovog grada najbolje vidi kada padne kiša, jer se na pojedinim dijelovima Neretva zamuti, a vrlo često, kako tvrde pojedini Mostarci, možete vidjeti i sve ono što je u kanalizacionim cijevima u rijeci.
Projekt izgradnje desnoobalnih i lijevoobalnih kolektora otpadnih voda, te pročistača u južnoj gradskoj zoni Mostara procjenjuje se na oko 130 miliona KM. Trebao je biti završen do kraja 2018. godine, a međunarodni donatori tvrde da projekt trenutno funkcionira sa svega oko trećine kapaciteta.
Švedska je u izgradnju da sada uložila četiri miliona eura, ali konačnom realizacijom nisu zadovoljni.
Arman Zalihić, vijećnik u Gradskom vijeću Mostara za UNU ističe kako ni danas nije poznato koji je stvarni iznos uloženi u kolektore.
“Tražili smo nekoliko puta od Gradske uprave da izađu s financijskom konstrukcijom samog projekta, da nam kažu koliko je tu novca iz proračuna, koliko je novca od kredita i koliko je novaca od donacija. Nažalost, nikada nisu objavili jasno i transparentno koliko je novca dobiveno i koliko je novca utrošeno u sami projekt”, kaže za UNU Arman Zalihić, vijećnik u Gradskom vijeću Mostara.
“Pored toga”, navodi Zalihić, “sumnjiv je način izvođenja radova i nikad nismo ni dobili izvještaj nadzora radova”.
“Kolektori funkcioniraju s nekih 20 do 30 posto i da za svake jače kiše sâm grad pliva i da Neretva i dalje smrdi, kao što je i smrdjela prije samih kolektora”, kaže Zalihić.
Tvrdi da projekt nije propao, te da postoje cijevi koje su postavljene, ali ponovo napominje da nije u punoj funkciji.
“Sve to loše je po ekologiju u gradu, i po Neretvu. Kolektor je bio rješenje da se zaustavi zagađenje Neretve, da ni jedna više kanalizacija ne teče u rijeku Neretvu nego da sve ide kroz kolektor na pročišćavanje. Mi smo dobili situaciju da nakon svake kiše vidimo da i dalje kanalizacija odlazi u rijeku i da je ona zamućena na nekim mjestima kad kiša pada, a to utiče na zdravlje građana, ali i na biljni i životinjski svijet”, ističe Zalihić.
UNA.TV