Proteklog vikenda održana je konferencija pod naslovom «Raditi zajedno. Za narod.» u Sloveniji u Portorožu. Susret socijaldemokrata i sindikata iz regije organizirao je SD Slovenije, kao nastavak regionalnog dijaloga koji je započeo u Sarajevu 2010, nastavljen u 2012, takođe u Sarajevu, oba puta u organizaciji FSA SDP BIH i nastavljen 2015. u Portorožu. Konferenciji je prisustvovala predsjednica FSA SDP BiH Besima Borić koja je prezentirala model saradnje SDP BiH i sindikata, kao i pozitivna iskustva ove saradnje iz prethodnog perioda. Ispred SSSBIH konferenciji su prisustvovali potpredsjednik Selvedin Šatorović i član Glavnog odbora Mirnes Isaković.
Eminentni panelisti na zanimljive teme: Budući izazovi socijalnog partnerstva, Ekonomska demokracija: Nova paradigma, Modernizacija socijalne skrbi za 21. stoljeće i iskustva zajedničkog rada SDP BIH i sindikata, otvorila su cijelu lepezu pitanja i problema koji su bili predmetom bogate rasprave.
Učesnici i učesnice su donijeli i nekoliko zaključaka o potrebi kontinuiranog regionalnog dijaloga, saradnje i solidarnosti, kao i niz inicijativa koje će učesnici realizirati u svojim zemljama.
I socijaldemokrati i sindikati su izrazili svoju posvećenost zaštiti, jačanju i promoviranju pitanja od značaja i interesa za radništvo naših zemalja, za jačanje demokratije, održivog ekonomskog razvoja, pravedne raspodjele društvenih resursa, izgradnje mira i izgradnje inkluzivnih društava socijalnog blagostanja u zemljama naše regije.
Također su učesnici Konferenciji ponovo izrazili svoju privrženost temeljnim socijaldemokratskim vrijednostima suprotstavljajući ih posljedicama koje je donio neoliberalni kapitalizam u našim zemljama i proizveo veliki broj isključenih, sve veći jaz između bogatih i siromašnih i ogroman broj ljudi na ivici siromaštva.
Izražena je bojazan da moderna socijaldemokratija nije našla u potpunosti odgovore na narasle socio-ekonomske probleme i da je to jedan od razloga rastuće desnice.
Učesnici su se složili da je u novim društvenim, ekonomskim i socijalnim uvjetima u našim zemljama potrebno redefinirati državu blagostanja kojoj težimo, te iskoristiti sva znanja i napredne misli koje će pomoći u izgradnji novog koncepta fleksigurnosti.