Problemi i blokade na evropskom putu BiH tek slijede, upozoravaju bosanskohercegovački parlamentarci. Mala je vjerovatnoća da će predstavnici tri nivoa vlasti postići saglasnost u vezi s odgovorima na pitanja iz Upitnika Evropske komisije, a samim tim i da će ih uopće dostaviti Evropskoj uniji.
Pored tehničkih problema izvjesno je da će naša država imati i političke probleme s obzirom na različita stajališta entitetskih nivoa (prije svega RS-a) i državne vlasti kada je riječ o davanju odgovora na pitanja iz Upitnika Evropske komisije.
Zastupnik SDP-a BiH u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i član Komisije za evropske integracije PSBiH Saša Magazinović rekao nam je da je on još prošle godine upozoravao kako usvojeni mehanizam koordinacije neće funkcionisati u praksi.
“To nije mehanizam koordinacije koji će nam omogućiti da govorimo jednim glasom, već je mehanizam blokade. Nastavljena je praksa tajnih sastanaka i dogovora o kojima informacija nema ni Parlamentarna skupština BiH, a ni građani”, kazao je Magazinović.
On je upozorio da vladajuće strukture u proces evropskih integracija ne uključuju nikoga te da se ponašaju kao da će u Evropsku uniju ići njihovih pet ili šest porodica, a ne svi građani BiH.
“Doživjeli smo da i najveći optimisti poput Dragana Čovića izađu javno i proglase bankrot svog optimizma. Ne bih volio da sam u pravu, ali mislim da je ovo bankrot evropskog puta zemlje kada je riječ o ovom mandatnom periodu”, rekao je Magazinović.
Što se tiče problema u vezi s prevođenjem Upitnika Evropske komisije, on je kazao da je prijevod tehnički dio posla i da će mnogo veći problem bit definisanje odgovora, od čega vlasti bježe.
“Oni ne žele da nam odgovore da li su uopće spremili te odgovore. Pitanje je i da imamo prevodioce šta bi oni uopće prevodili. Pozivaju se na mehanizam koordinacije koji bi trebalo da usaglasi zajednički odgovor, a iz RS-a tvrde da već imaju odgovore, ali da ih neće poslati. Meni ovo liči na djecu koja na pitanje roditelja da li su učili, odgovore: Jesam, ali nemoj me ispitivati”, kazao je Magazinović.
Magazinović nam je potvrdio da još uvijek nije uspostavljen Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje te da parlamentarci iz Republike Srpske i dalje insistiraju na tome da se u poslovnik zajedničkog tijela BiH i Evropske unije uvede princip entitetskog glasanja, na šta EU ne pristaje.
(Izvor: Klix)