RIS – „Radno iskustvo svima“, javna politika Foruma mladih SDP BiH nije dobila podršku jučer u Parlamentu FBiH da se uopšte nađe na dnevnom redu.
Već je postalo tradicionalno ovakvo ponašanje vladajuće strukture kojoj sve inicijative koje dolaze iz građanski orijentisanih stranaka, u ovom slučaju SDP-a BiH, se odbacuju.
Vladajućoj strukturi, SDA-SBB-HDZ, očigledno nije u interesu da se svima omogući sticanje radnog iskustva i polaganje stručnih ispita. Vlast i moć je podijeljena nakon izbora između nacionalističkih stranaka i jedina stvar koja je ostala za daljne podjele između njih je sama država Bosna i Hercegovina. Zbog toga je sistem koordinacije stalno u fokusu interesovanja vladajuće strukture. Zbog toga nas i ne čudi da ova progresivna javna politika Foruma mladih SDP BiH uopšte nije ni uvrštena na dnevni red jer je nacionalistima na umu samo raspodjela svog društvenog dobra između nekolicine moćnika.
Zastupnici koji nisu dali podršku Zakonu o izmjeni i dopuni Zakona o volontiranju, koji bi mladim dao nadu da dolazi bolje vrijeme.
Zastupnici SDA: Agić Dževad, Arapčić Tarik, Bašagić Esad, Borović Mensud, Ćenanović Aiša, Ćosić Almira, Ganić Mirza, Hodžić Dževad, Ibrahimović Muhamed, Kamber Asim, Kešo Safet, Kešo Safet, Makić Bajro, Meša Ramiz, Muhić Halid, Mulalić Kasim, Mušić Edin, Mutap Emina, Pirić Elzina, Pojskić Belma, Šišić Ibrahim, Škaljo Omer, Zahirović Nermina.
Zastupnici SBB: Alajbegović Zijad, Beganović Nasir, Čupina Faruk, Duraković – Hadžiomerović Jasna, Hadžić Azra, Isaković Hasida, Kavazović Šemsudin, Marjanović Zana, Razić Sanel, Šestić – Begović Anela, Švago Mehrudin i Švancer Vesha.
Zastupnici HDZ BiH: Bagarić Jozo, Barbarić Marin, Barun Boris, Bošković Mladen, Josipović Slavica, Katić Darijana, Knezović Dario, Luburić Radoslav, Marjanović Boris, Musa Ivan, Radoš Oliver, Župarić Blaž.
Zastupnici SBiH: Hadžiahmetović Azra i Halilović Salem
Zastupnica Laburističke stranke BiH: Dogić Elma
Forum mladih SDP BiH je sa ovom javnom politikom htio da omogući mladim ljudima, nakon završetka školovanja , sticanje prijeko potrebnog radnog iskustva putem volontiranja, kako bi mladima se omogućila konkurentnost na tržištu rada, te mogućnost zaposlenja. Volonterizam je za mlade ljude predstavljao tabu temu jer se dosadašnjim odnosom vlasti prema ovakvom obliku doprinosa društvu, volontiranje okarakterisalo kao besplatna radna snaga kojom se lako manipuliše. „Radno iskustvo svima“ bi stavilo tačku na takvo volontiranje i mladim ljudima bi se omogućilo adekvatno priznanje njihovog doprinosa bosanskohercegovačkom društvu kroz volontiranje. Na ovaj način bi u nekoj mjeri spriječili da mladi ljudi odlaze iz naše zemlje u potrazi za zaposlenjem i radnim iskustvom.
Zaprepašteni smo činjenicom da predloženi zakon nije dobio podršku ni da se o njemu raspravlja , odnosno nije podržan od strane vladajuće strukture da bude tačka na 11. sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, a još više nas iznenađuje činjenica da podršku nisu dali ni mladi zastupnici spomenutih stranaka, te izražavamo žaljenje prema njima i svim mladima koji su članovi navedenih stranaka.
Svi ovi problemi očigledno nisu problemi i vladajuće elite koja na sve načine daljnim podjelama u društvu želi da od jedine nam Bosne i Hercegovine napravi državu po meri nacionalističkih pojedinaca.
SDP BiH kao jedini predstavnik „zdrave“ građanske opozicije ne posustaje u borbi protiv nacional-autokratske vladavine i uvijek ćemo tražiti rješenja da nam jedina Bosna i Hercegovina bude krojena po mjeri svih njenih građana, te da mladi budu budućnost države, a ne da svoju budućnost traže u zemljama širom svijeta.